Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Modyfikacja zegarów - motokomputerek

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

    Modyfikacja zegarów - motokomputerek

    Witam. Budowa motokomputera a właściwie miernika temperatury i napięcia nie dawała mi spokoju. Przedstawiam już prawie skończony prototyp, a właściwie modyfikację zegarów do XTZ 660.

    Na początek film.


    Najwięcej czasu zajęło mi napisanie programu. Program pisany w Bascom AVR. Wykorzystany jest jeden mikrokontroler i garść elementów biernych. Atmega8 zajmuje się multipleksowaniem ledów i odczytem wartości analogowych.

    Schemat prezentuje się mniej więcej tak, reszta szczegółów w programie.


    Na początek zbadałem i zapisałem rezystancję czujnika dla każdego stopnia Celsjusza. Zacząłem mniej więcej od 16 stopni, ko??cząc na 103 - resztę wziąłem z bibli do 660. Czujnik ma charakterystykę logarytmiczną wiec to był najprostszy sposób na przypisanie wartości oporu do temperatury.





    Następnym krokiem było wyciachanie szybki z ciemnego plastiku, tak aby ładnie komponowała się z siedmiosegmentowym wyświetlaczem. Jako dawca posłużyła szybka od starego tunera satelitarnego.



    Widok przed:


    i po:





    Koszt wykonania to około 25pln. Wszystkie części miałem w zapasach, więc mi wyszło za free. Mniej więcej Wyświetlacz 8PLN, procesor 8PLN, drobnica 9PLN.

    Pozdrawiam.

    #2
    a może by poszukać czegoś podobnego (tylko tańszego oczywiście) i zastosować do Twojej aplikacji?

    Komentarz


      #3
      wyszło ci to przyzwoicie a myślałeś jeszcze, żeby zegarek w to wsadzić? No i czy planujesz jakąś większą akcje produkcyjną?
      dirtier, happier

      www.facebook.com/dalekadroga

      Komentarz


        #4
        Czujnik ciśnienia jest mi kompletnie nie potrzebny. To samo tyczy się zegara. Mam go w GPS i na reku.

        Komentarz


          #5
          Wartości napięcia i temperatury przeskakują automatycznie jakoś czy będzie sprytny przełącznik?
          "Na dobry początek - jedź na koniec świata"

          Komentarz


            #6
            Naciska się przełącznik - typowy reset - przyciśniecie powoduje przejście do kolejnego programu.

            1.Temperatura
            2.Napięcie
            3.Wygaszony ekran

            Przycisk zamontowany na kierownicy.

            Film jeszcze na płytce testowej:


            Po przekroczeniu 110 stopni wyświetlacz miga mniej więcej z częstotliwością 2Hz, niestety komórka nie może tego zarejestrować.
            Ostatnio edytowany przez Kaytec; 460.

            Komentarz


              #7
              Świetny pomysł, myślę że dodanie funkcji typowego zegara rozwinęła by sprzedaż na sporą skale. Byle by nie spalić tematu jak z kalendarzami - mógłby to być fajny gadżet na ten rok dla wszystkich zainteresowanych.
              sigpic

              Komentarz


                #8
                jak zwykle kibicuje i pytam - kiedy bédzie do kupienia
                ST legenda Dakaru http://passion4travel.pl/index.php/c...dow/motocykle/
                FB: http://www.facebook.com/kamilltee

                Komentarz


                  #9
                  Zamieszczone przez yaraso Zobacz posta
                  Świetny pomysł, myślę że dodanie funkcji typowego zegara rozwinęła by sprzedaż na sporą skale. Byle by nie spalić tematu jak z kalendarzami - mógłby to być fajny gadżet na ten rok dla wszystkich zainteresowanych.
                  Popieram w 100%. Taki zestaw z zegarem sam chętnie bym zakupił. Byle by pasowało to do 750ki.

                  Komentarz


                    #10
                    Pany, lutownice w dłoń i do dzieła! Schemat jest, program w każdej chwili chętnemu prześle, nawet procesor zaprogramuje i wyśle pocztą. Coście się uparli tak na ten zegar? Szczęśliwi czasu nie liczą, wiec jest on potrzebny jak rybie ręcznik. Zrobienie zegara wiąże się z dodaniem RTC, układu real time clock, konieczna mała bateryjka, dodanie guzików do ustawiania zegara, więc tylko niepotrzebna robota. A tak jest tylko fabryczna kostka - dochodzi tam przewód czujnika i napięcie, więc tylko dodatkowe dwa kabelki do kierownicy do guzika. Dlatego ja to zrobiłem w ten sposób, bo jest to nie ukrywam najprostsza możliwość, przy użyciu tylko jednego scalaka i zachowaniu w miarę oryginalnego wyglądu.

                    Niestety to nie dwie rurki, które trzeba pospawać i pomalować. Na allegro woltomierze w cenie ~100pln, wskazówkowe, jakie tylko. Polecam również gotowe kity.

                    Komentarz


                      #11
                      Zamieszczone przez Kaytec Zobacz posta
                      Pany, lutownice w dłoń i do dzieła! . ....
                      .
                      Oooo Panie, da mnie jesteś mistrzem (dla mnie nie ma opcji 'lutownica w dłoń i do dzieła" )
                      Wszystkie te RTC-real time clock'i itd i tak mnie nic nie mówią

                      Zegar sobie kupię np. taki : http://www.moto-akcesoria.pl/zegarek...digital,p,4977
                      A twoim sprzętem jestem oczywiście zainteresowany, również w wydaniu temperatura/napięcie (o ile zakładasz jakąś większą produkcję)
                      Pozdrawiam i szacunek za chęci

                      Komentarz


                        #12
                        Kaytec, Nobel dla Ciebie Świetna robota. Sam jestem elektronikiem i tym bardziej doceniam świetne dzieło! A czujnik temperaturki wykorzystałeś ten istniejący już w silniku tak?
                        BTW. Czy domownicy wiedzą, ze już nie będą oglądać satki, bo już nie mają odbiornika?
                        Konwersja XTZ660 na supermoto ;-) http://xtz660.blogspot.com

                        Komentarz


                          #13
                          Dodaję nowe zdjęcia. Satki nie oglądają od 99r. więc uznałem że trudno, poza tym i tak wcześniej poszedł na czę??ci. Dodałem jeszcze temperaturę powietrza. Połamał mi się przycisk startu, więc to była idealna okazja do dodatkowego moda. Temperatura powietrza z dokładnością do 0.5 stopnia C. Temperatura silnika z dokładnością do 1stopnia. Napięcie z dokładnością do 0.1 V. Czujnik istniejący z yamahy wyżej jest foto jak badałem jego charakterystykę R od T. Czyli ile ma ohmów przy jakiej temperaturze.













                          Tył praktycznie oryginalny, wyprowadzenie dodatkowe tylko na przycisk, oraz czujnik temperatury (srebrny przewód) do zamontowania gdzieś w okolicach zegarów - nie narażony na działanie źródeł ciepła, mogących zakłócić pomiar.



                          Wewnątrz stabilizator napięcia 5V, z małym radiatorem, idealnie rozprasza ciepło. Jest leciutko ciepły. Dużo mniej niż żarówki od podświetlania.



                          Krótka wiązka przewodów, możliwe oczywiście odłączenie.



                          Płytka przyklejona za pomocą czarnego sylikonu, bardzo fajnie zasechł i uszczelnił wszystko jak trzeba. Jest minimalnie elastyczny, więc płytka dodatkowo zabezpieczona przed wibracjami.



                          Cały wskaźnik składa się z dwóch modułów - płytek połączonych goldpinami.






                          Płytka - pająk, ale to tylko jednorazowy prototyp, wiec bez sensu było projektować coś dodatkowo.










                          Na zdjęciu niżej stabilizator jest jeszcze na płytce, potem został przeniesiony na drugą cześć zegarów.



                          O program i wsad do procesora proszę pisać na PW. Program napisany w środowisku Bascom.

                          Na koniec dla cierpliwych krótki film z działania, na moto wygląda to du??o lepiej.




                          Ostatnio edytowany przez Kaytec; 460.

                          Komentarz


                            #14
                            szkoda, że bez zegarka
                            Ale bardzo fajna i ładna robota

                            Komentarz


                              #15
                              Jesteś gość ! świetna sprawa a bez zegarka się obejdzie.

                              Komentarz

                              Pracuję...
                              X